وبلاگ

پخت شیرینی نخودچی

پخت شیرینی نخودچی

تنورگازی ۹۰کالا وسیله ای پرکاربرد با راه اندازی آسان می باشد که با استفاده از آن می توان انواع نان سنتی ، تافتون ، چلبک ، پیراشکی و کیک و شیرینی را در منزل پخت نمود.

پخت شیرینی نخودچی

پخت شیرینی نخودچی

  • مواد لازم:

آرد نخودچی نیم کیلو ، هل سبز ساییده شده ۱قاشق مرباخوری ، پودرقند ۲۵۰گرم ، روغن جامد ۲۵۰گرم.

  • طرز تهیه شیرینی نخودچی:

برای تهیه شیرینی نخودچی ابتدا آرد نخودچی و پودرقند را باید جداگانه الک کنیم. پودرقند و روغن جامد را نیز در ظرفی دیگر با همزن شروع به همزدن می کنیم تا مواد کاملا مخلوط شوند. در ادامه دستکش پلاستیکی به دست کرده و پودرقند و روغن را با دست ورز می دهیم تا کاملا مواد فرم خامه ای به خود بگیرد. بعد از اینکه پودرقند و روغن را کاملا ورز دادیم نصف آرد نخودچی را به پودرقند اضافه و دوباره شروع به ورز دادن می کنیم باقی مانده آرد نخودچی را نیز به مواد اضافه کرده و دوباره ورز می دهیم تا شکل انسجامی به خود بگیرد و از شکنندگی درآید چون این خمیر بسیار نرم و شکننده می باشد. در حین ورز دادن هل را نیز به مواد شیرینی اضافه می کنیم.

وقتی خمیر آماده شد آن را داخل کیسه پلاستیکی گذاشته و به مدت ۶ تا ۲۴ ساعت در دمای آشپزخانه می گذاریم تا استراحت کند. وقتی خمیر کاملا استراحت کرد آن را روی سطح صافی پهن و با کمک وردنه روی آن را کاملا صاف و یکدست می کنیم. در این مرحله از چند قالب که برای شکل دادن این شیرینی مناسب هستند استفاده می کنیم. ضخامت خمیر شیرینی باید به اندازه قالب هایی باشد که انتخاب کردیم. پس از اینکه شیرینی ها را قالب زدیم سینی تنورگازی ۹۰کالا را با کاغذروغنی می پوشانیم و شیرینی هارا روی آن قرار داده و اگر خواستیم می توانیم شیرینی هارا تزئین کنیم.

حالا سینی تنورگازی ۹۰کالا را که با حرارت ۱۷۰درجه سانتی گراد از قبل گرم کرده بودیم در جای خود قرار داده اجازه می دهیم تا به مدت ۵ الی ۲۰ دقیقه شیرینی ها بپزد. باید دقت داشته باشیم که حرارت تنورگازی شیرینی ها را نسوزاند و مدام به شیرینی ها سر می زنیم. بعد از پخت شیرینی ها را از تنورگازی خارج کرده و اجازه می دهیم کاملا سرد شود تا بخاطر تردی و شکنندگی شیرینی ها خرد نشوند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *