وبلاگ

نحوه ی پخت کلوچه مغزدار ، بافت نرم و طعم فوق العاده

فرگازی تمام استیل فول امکانات (کد 406)

نحوه ی پخت کلوچه مغزدار ، بافت نرم و طعم فوق العاده

تنورگازی ۹۰کالا برای پخت انواع نان های محلی و سنتی ، کیک و شیرینی جات ، نان بربری و… قابل استفاده است.

 کلوچه مغزدار ، بافت نرم و طعم فوق العاده

نحوه ی پخت کلوچه مغزدار ، بافت نرم و طعم فوق العاده

نحوه ی پخت کلوچه مغزدار ، بافت نرم و طعم فوق العاده

  • مواد لازم برای کلوچه:

آرد ۲پیمانه ، تخم مرغ ۱عدد ، خمیرمایه ۱قاشق غذاخوری ، کره ۳۰گرم ، شکر ۳قاشق غذاخوری ، ماست ۳قاشق غذاخوری ، آب ولرم نصف پیمانه.

  • مواد لازم برای قسمت میانی:

پودرقند ۱/۲پیمانه ، پودرپسته ۱/۲ پیمانه ، پودر گردو ۱/۲ پیمانه ، کره آب شده ۴ قاشق غذاخوری ، دارچین ۱قاشق مرباخوری.

  • مواد لازم برای رومال:

زرده تخم مرغ ۱عدد ، زعفران دم کرده غلیظ ۴ قاشق غذاخوری ، شکلات ذوب شده به میزان لازم برای تزئین ، مغز پسته ، گردو ، بادام برای تزئین ، شکلات چیپسی برای تزئین.

  • طرز پخت کلوچه مغزدار:

مقداری آب ولرم ۱قاشق غذاخوری شکر و خمیرمایه را باهم مخلوط کرده و کنار می گذاریم تا عمل بیاید. در ابن فاصله تخم مرغ ها را داخل ظرفی ریخته هم می زنیم تا از لختگی در آید. سپس مقداری شیر به دمای محیط رسیده را اضافه کرده هم می زنیم تا کاملا مخلوط و یکدست شوند بعد شکر را اضافه خوب ترکیب می کنیم. حالامقداری ماست هم دمای محیط را به مخلوط اضافه و هم می زنیم بعد کره را به مخلوط مواد اضافه می کنیم و هم میزنیم. سپس خمیرمایه عمل آمده را به مخلوط اضافه کرده هم می زنیم تا کاملا باهم ترکیب شوند.

بافت مخلوط تشکیل شده باید کاملا یکدست و لطیف باشد سپس آرد را در ظرف دیگر الک می کنیم تا بافت آن سبک و یکدست شود. بعد آرد را کم کم در چند مرحله به مخلوط مواد اضافه می کنیم و هم می زنیم تا خوب ترکیب شده و بافت یکدستی تشکیل شود. آرد را تا زمانی که خمیر بدست نچسبد و خمیری فرم و لطیف حاصل شود اضافه می کنیم. خمیر را  داخل ظرف چرب قرار داده و روی آن را با پارچه یا نایلون می پوشانیم و در محیط تقریبا گرم به مدت ۱ساعت استراحت می دهیم تا حجم آن دوبرابر شود. در این فاصله برای درست کردن مواد میانی داخل کلوچه مقداری پودرپسته ، پودرقند و به سلیقه خودمان مقداری هم پودر دارچین اضافه کرده با هم ترکیب می کنیم.

اگر کلوچه با طعم های دیگر بخواهیم می توانیم از مغزگردو هم استفاده کنیم. مغزگردو را کاملا خرد کرده با مقداری پودر قند و پودر دارچین ترکیب کرده داخل ظرف جداگانه ریخته و کم کم مقداری کرده را به مقدار پودرپسته ، پودر دارچین و پودر قند اضافه کرده خوب هم می زنیم تا باهم ترکیب و بافت خمیری تشکیل شود. برای پودر گردو هم مقداری که به آن اضافه می کنیم تا بافت آن خمیری شکل شود. سپس برای درست کردن مواد رومال یک زرده تخم مرغ را داخل ظرف کوچکی ریخته با چنگال هم می زنیم تا از حالت لختگی خارج شود. بعد از اینکه خمیر عمل آمده روی ظرف خمیر را برداشته و خمیر را کمی ورز می دهیم. وقتی پف خمیر گرفته شد مقداری از خمیر به اندازه خمیر برداشته روی کف دست پهن و صاف کنید.

سپس مقداری از مواد میانی داخل آن قرار داده بعد لبه های خمیر را جمع می کنیم و با دست فرم می دهیم و به شکل کلوچه در می آوریم. سپس داخل سینی تنورگازی ۹۰کالا را با روغن چرب می کنیم و کلوچه های آماده را با فاصله از هم  داخل سینی تنورگازی می چینیم. بعد روی کلوچه ها را با فرچه از زرده تخم مرغ رومال می کنیم. بعد سینی را داخل تنورگازی که از ۱۰ دقیقه قبل گرم کرده بودیم و دمای آن را روی ۱۸۰ درجه سانتی گراد قرار داده اجازه می دهیم کلوچه ها به مدت ۲۰ دقیقه داخل تنورگازی بپزند و سطح آن تقریبا طلایی رنگ شود. بعد از آن سینی را از تنورگازی بیرون آورده و در دمای محیط قرار میدهیم تا کلوچچه ها خنک شوند. سپس کلوچه ها را به آرامی از سینی جدا می کنیم و در ظرف دیگر قرار داده و به سلیقه ی خود روی کلوچه ها مقداری شکلات ذوب شده ریخته روی کلوچه ها را با پودرپسته ، پودر نارگیل ، مغز گردوی خرد شده ، خلال بادام یا شکلات چیپسی تزئین می کنیم.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *