وبلاگ

طرز تهیه نان شیرمال

تنورگازی ۹۰کالا را ۱۵ دقیقه قبل از پخت به صورت ملایم روشن کرده و شعله پخش کن را در جای خود قرار می دهیم تا تنورگازی کاملا گرم شود.

طرز تهیه نان شیرمال

  • مواد لازم:

آرد سفید ۶لیوان ، شیر ولرم ۲لیوان ، خمیر ۲قاشق غذاخوری ، نمک ۲قاشق مرباخوری ، تخم مرغ ۲عدد  کره ۱۰۰گرم ، شکر ۱قاشق غذاخوری ، کنجد برای رومال.

  • طرزتهیه نان شیرمال:

ابتدا برای اماده کردن خمیرمایه شیر را به همراه شکر و پودر خمیر مایه فوری داخل یک ظرف مناسب مخلوط می کنیم و به مدت ۱۰ دقیقهدر جای گرم قرار می دهیم تا عمل بیاید. سپس آرد را به همراه نمک و کره نرم شده داخل یک کاسه مناسب می ریزیم حالا خمیرمایه و آب ولرم را اضافه می کنیم و با قاشق مخلوط می کنیم وقتی وقتی خمیر جمع شد با دست ورز می دهیم خمیر باید چسبندگی کمی داشته باشد. مراقب باشیم بیش از حد سفت نشود که نان ها بعد از پخت سفت و خشک می شوند بعد ازاینکه ۱۰ دقیقه خمیر را با دست ورز دادیم در ظرف گود و جادار چرب شده قرار داده و روی آن را پوشانده و به مدت ۲ساعت در جای گرم قرار می دهیم تا حجم آن دوبرابر شود. بعد از اینکه حجم خمیر دوبرابر شد آن را روی سطح کار با دست چرب کمی ورز می دهیم تا پفش بخوابد. سینی تنورگازی را چرب کرده و خمیر هارا به صورت سلیقه ای به صورت نان های کوچک یا در صورت تمایل قالب می زنیم قطر خمیر در هر صورت باید ۱ سانتی متر باشد. درضمن حالت خمیر را با دستمال حرارتی می پوشانیم و ۳۰ دقیقه دیگر استراحت می دهیم بعد ازاینکه خمیر استراحت کرد روی خمیر را با زرده تخم مرغ و مقداری کنجد رومال می کنیم . سپس خمیر را به مدت ۳۰ دقیقه درون تنورگازی قرار می دهیم تا نان شیرمال اماده شود.

 

طرز تهیه نان شیرمال

طرز تهیه نان شیرمال

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *